یافته های جدید کلیدی در مورد همگرایی قیمت از یورو – اخبار و بینش


مطالعه جدید از مدرسه کسب و کار قاضی کمبریج نشان می دهد که پس از پراکندگی نتایج در منطقه یورو اصلی، پذیرندگان بعدی یورو در اروپای مرکزی و شرقی شاهد همگرایی شدید قیمت با سایر کشورهای اتحادیه اروپا بودند.

پل کاتومن.پل کاتومن.
پروفسور پل کاتومن

هنگامی که 12 کشور اروپایی یک واحد پول اروپایی را در اواخر هزاره به تصویب رساندند، به طور گسترده انتظار می رفت که افزایش شفافیت و کاهش اصطکاک بازار به سرعت باعث همگرایی قیمت ها شود – با نزدیک کردن آن کشورها به قانون یک قیمت (LOOP).

کمیسیون اروپا یک دهه پیش در گزارش اصلی خود گفته بود: «افزودن یک ارز واحد به یک بازار واحد، عملکرد تخصیص منابع مکانیسم قیمت در سطح جامعه را کامل خواهد کرد.» یک بازار، یک پول (1990).

مطالعات مربوط به منطقه یورو اصلی همگرایی قیمت ناامیدکننده ای را نشان داد

فقط یک مشکل بزرگ وجود داشت: طبق مطالعات اولیه متعدد در مورد همگرایی قیمت منطقه یورو، در سال های اولیه یورو چنین اتفاقی نیفتاد. برخی از مطالعات اولیه در عوض قیمت‌های متفاوتی را گزارش کردند، از جمله در سبدی از کالاها و اقلام گران‌قیمت مانند خودرو، در حالی که مطالعات دیگر نشان دادند که هر گونه هم‌گرایی قیمت را نمی‌توان مستقیماً به یورو جدید نسبت داد، بلکه در عوض به الگوهای یکپارچگی اقتصادی که به طور موازی در دهه 1990 ادامه داشت. با ایجاد بازار واحد اروپا.

(11 عضو اصلی منطقه یورو عبارتند از آلمان، فرانسه، بلژیک، ایتالیا، لوکزامبورگ، اسپانیا، پرتغال، فنلاند، اتریش، ایرلند و هلند – پس از آن یونان در سال 2001 قرار گرفتند.)

با این حال، یک مطالعه جدید از مدرسه بازرگانی کمبریج قاضی – با تمرکز بر روی شرکت‌های اروپایی مرکزی و شرقی بعدی به منطقه یورو بین سال‌های 2007 تا 2015 – نشان می‌دهد که آن پیش‌بینی‌های اولیه همگرایی قیمت‌های منطقه یورو در واقع نزدیک به علامت برای اکثر این موارد بود. ورودی های جدید یورو

همگرایی قیمت قوی در اکثر پذیرندگان یورو در اروپای مرکزی و شرقی

مطالعه منتشر شده در این مقاله می گوید: «ما اثر همگرایی قوی و قابل توجهی به دلیل پذیرش یورو برای 4 نفر از 5 پذیرنده جدید از اروپای مرکزی و شرقی پیدا کردیم. مجله بین المللی بانکداری مرکزی – اشاره به اسلواکی (که یورو را در سال 2009 پذیرفت)، استونی (2011)، لتونی (2014) و لیتوانی (2015)، با افزایش قیمت ها به سطح در آلمان و سایر نقاط منطقه یورو.

اسلوونی استثنای منطقه بود که قیمت‌های آن کمی از منطقه یورو متفاوت بود، که نشان‌دهنده این واقعیت است که اسلوونی همیشه از نظر سطح قیمت به آلمان نزدیک‌ترین بوده است و شاید ورود اسلوونی به یورو در سال 2007 به طور کلی با رکود بزرگ مصادف شد (اگرچه اسلواکی تنها 2 سال به آن پیوست. بعد). این مطالعه از آلمان، بزرگترین و باثبات‌ترین اقتصاد اتحادیه اروپا، به عنوان معیاری برای اندازه‌گیری همگرایی قیمت‌ها با کشورهای متأخر یورو استفاده می‌کند.

(مطالعه بر اروپای مرکزی و شرقی متمرکز است و بنابراین عمداً مالت و قبرس را که یورو را در سال 2008 پذیرفتند کنار گذاشته است.)

یافته های مهم در زمان بحث بر سر اصلاحات منطقه یورو

پل کاتومن، پروفسور اقتصاد در مدرسه بازرگانی قاضی کمبریج، که با همکاری فیلیپ لورکا، محقق در این پژوهش، این تحقیق را نویسندگی کرده است، می گوید: «مطالعه ما اطلاعات مفیدی را در مورد همگرایی قیمت ها در زمانی ارائه می دهد که بدبینی نسبت به یورو در میان برخی در اروپای مرکزی و شرقی در حال افزایش است. کالج کورپوس کریستی، کمبریج.

همچنین در حال حاضر یک بحث در مورد اصلاحات در منطقه یورو وجود دارد، بنابراین این مطالعه به ارائه درک وسیع تری از هزینه های عضویت در منطقه یورو از نظر همگرایی قیمت کمک می کند. با توجه به اینکه پذیرش یورو در حال حاضر برای همه اعضای جدید اتحادیه اروپا مورد نیاز است، امیدواریم این امر راهنمایی هایی را برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین کشورهای عضو آینده ارائه کند.

مطالعات اولیه که این سوال را مطرح می‌کردند که آیا یورو می‌تواند باعث همگرایی قیمت‌ها شود، ممکن است از زمان راه‌اندازی یورو برای اعمال مکانیسم‌های آربیتراژ زمان کافی نداشته باشد و کشورهایی که در ابتدا یورو را در سال 1999 پذیرفتند «با درجه اولیه بالاتری از یکپارچگی مشخص می‌شوند. در میان آنها»، مطالعه جدید می گوید.

این مطالعه بر اساس داده های Eurostat در صدها دسته بندی محصول است

این مطالعه (“همگرایی یورو و قیمت در اروپای مرکزی و شرقی”) عمدتاً مبتنی بر مجموعه داده های بزرگی از شاخص های سطح قیمت در کشورهای متأخر یورو است که 238 دسته محصول غیردولتی را در 37 کشور در دوره 1995 تا 2017 پوشش می دهد. همانطور که توسط یورواستات گردآوری شده است. استفاده از داده‌های جامع یورواستات به محققان کمک کرد تا از تعصبی که برخی مؤسسات آماری ملی برای اندازه‌گیری قیمت‌های مربوط به مصرف خانوار در پایتخت‌ها قائل می‌شوند، اجتناب کنند.

این تحقیق از رویکرد «تفاوت در تفاوت‌ها» با در نظر گرفتن ماهیت مبهم پذیرش استفاده می‌کند تا یافته‌های قیمت را در پذیرندگان یورو اروپای مرکزی و شرقی (CEE) با گروه کنترلی از کشورها (بلغارستان، جمهوری چک، مجارستان، لهستان، رومانی و کرواسی) متشکل از کشورهای اروپای مرکزی و شرقی هستند که در حالی که کشورهای اتحادیه اروپا در سطح توسعه مشابهی با اسلواکی، استونی، لیتوانی و لتونی بودند، در طول دوره مطالعه یورو را قبول نکرده بودند. (کرواسی در 1 ژانویه 2023 به منطقه یورو پیوست.)

همگرایی قیمت در اسلواکی که پیش از آن یورو را پذیرفته بود، قوی ترین بود

به‌جز اسلوونی، این مطالعه نشان می‌دهد که هر چه یورو دیرتر توسط یک کشور CEE اتخاذ شود، اثر همگرایی قیمت ضعیف‌تر می‌شود – بنابراین اسلواکی قوی‌ترین همگرایی را داشت و پس از آن استونی، لتونی و لیتوانی قرار دارند. نویسندگان این امر را به یورو و ابتکار قبلی بازار واحد اروپا نسبت می‌دهند که تا حدی جایگزین‌های القاکننده همگرایی است. این مطالعه می‌گوید: «کشورهایی که از نظر سطح قیمت به آلمان در نقطه ورود یورو نزدیک‌تر بودند، به دلیل یورو، قیمت‌های خود را بیشتر همگرایی کردند. قابل قبول است که همگرایی اولیه بالا به کشورها این امکان را می دهد که به طور کامل از مزایای پول مشترک بهره ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید