تاریخ نشان می دهد که تورم زمانی که به 8 درصد می رسد سرسخت است – اخبار و بینش


گزارش جدید که توسط الروی دیمسون از دانشکده بازرگانی کمبریج قاضی تهیه شده است، می‌گوید که تورم در سال 2022 به بالاترین حد طی دهه‌ها رسید و کاهش از نظر تاریخی نسبت به چنین سطوحی بسیار کند است.

الروی دیمسون.الروی دیمسون.
پروفسور الروی دیمسون

گزارش جدیدی که توسط Credit Suisse منتشر شده و توسط پروفسور Elroy Dimson از دانشکده بازرگانی کمبریج قاضی منتشر شده، می گوید که تورم از لحاظ تاریخی زمانی که به سطوح 8 درصد یا بیشتر می رسد بسیار چسبنده بوده است.

این گزارش حاکی از احتیاط در پذیرش پیش‌بینی‌های صندوق بین‌المللی پول (IMF) است که تورم در اقتصادهای پیشرفته به سرعت کاهش می‌یابد و به 4.4 درصد در سال 2023 و 2 تا 3 درصد در سال 2024 خواهد رسید. بالاترین سال؛ 11.1% در بریتانیا، بالاترین سطح در 42 سال گذشته؛ و 10 درصد در آلمان، بالاترین سطح در 71 سال گذشته.

طبق یک مطالعه اخیر که در چاپ پانزدهم ذکر شده است، چنین پیش‌بینی‌هایی در پرتو تاریخ خوش بینانه هستند. سالنامه بازده سرمایه گذاری جهانی Credit Suisse. بازگشت به تورم 3 درصد […] آسان از 4٪، سخت از 6٪ و بسیار سخت از 8٪ یا بیشتر است. بالاتر از 8٪، بازگشت به 3٪ معمولاً 6 تا 20 سال طول می کشد، با میانگین بیش از 10 سال.

چرا بانک‌های مرکزی باید از رضایت خود اجتناب کنند و درس‌هایی بیاموزند؟

این گزارش به تمام دسته‌های دارایی‌های اصلی از جمله سهام، اوراق قرضه و صورت‌حساب در 35 کشور نگاه می‌کند، که اکثر آنها در یک دوره 123 ساله از سال 1900 به بعد، مروری تاریخی بر بازده سرمایه‌گذاری مقایسه می‌کنند.

این گزارش می‌گوید که «فواصل طولانی‌ای وجود داشته است که به نظر می‌رسد تورم غلبه کرده است» در آن دوره، از جمله میانگین تورم تنها 1.5 درصد در کشورهای توسعه‌یافته طی 21 سال اول قرن حاضر.

نویسندگان می‌گویند، با این حال، چنین دوره‌هایی از تورم پایین می‌تواند باعث ایجاد رضایت خاطر شود. هنگامی که تورم در سال 2021 افزایش یافت، به اصطلاح «تیم گذرا» استدلال کرد که این امر موقتی است که ناشی از افزایش سریع تقاضا و تنگناهای زنجیره تامین پس از قرنطینه کووید است. فدرال رزرو ایالات متحده که فکر می کرد این وضعیت عادی می شود، تا مارس 2022 منتظر ماند تا نرخ بهره را افزایش دهد.

در این گزارش آمده است: «امیدواریم بانک‌های مرکزی از این موضوع درس گرفته باشند. با این حال، یادآوری این نکته مهم است که چگونه تورم پایدار از نظر تاریخی ثابت شده است.

سهام همیشه به عنوان محافظ در برابر تورم عمل نمی کند

این گزارش توسط پروفسور پل مارش و دکتر مایک استانتون از مدرسه بازرگانی لندن، و پروفسور الروی دیمسون از مدرسه بازرگانی قاضی کمبریج، که رئیس مرکز مدیریت دارایی های موقوفه در دانشکده بازرگانی است، نوشته شده است.

این گزارش بر عدم تمایل به این فرض که سهام همیشه به عنوان یک محافظ موثر در برابر تورم عمل می کند، تاکید دارد.

زمانی که تورم پایین بود، سهام در شرایط واقعی عملکرد خوبی داشتند. در این گزارش آمده است که تورم بالا عملکرد ضعیف و کاهش تورم را به بازده کمتری نسبت به اوراق قرضه دولتی منجر شد. علی‌رغم این، عموماً اعتقاد بر این است که سهام باید پوشش خوبی در برابر تورم باشد تا جایی که بازدهی بلندمدتی پیش از تورم داشته باشد. با این حال، بازده بالای پس از آن به عنوان یک حق بیمه بزرگ ریسک سهام توضیح داده می شود. مهم است که بین غلبه بر تورم و محافظت در برابر تورم تمایز قائل شویم.

ارزش سهام در 123 سال گذشته نسبت به اوراق قرضه و قبوض عملکرد بهتری داشته است

از جمله یافته های دیگر در گزارش 272 صفحه ای:

  • سهام در بلندمدت بهترین عملکرد را داشته اند. طی 123 سال گذشته، سهام جهانی بازده واقعی دلار آمریکا 5.0 درصد در مقابل 1.7 درصد برای اوراق قرضه و 0.4 درصد برای اسکناس ارائه کرده است.
  • از سال 1900، استرالیا با بازده واقعی سالانه 6.43 درصد، با 6.38 درصد، پس از ایالات متحده آمریکا، بهترین بازار سهام با عملکرد واقعی دلار آمریکا (دلار آمریکا) بوده است.
  • بازار سهام ایالات متحده 58 درصد از کل ارزش جهانی (به صورت شناور آزاد و قابل سرمایه گذاری) را تشکیل می دهد که بیش از 9 برابر ژاپن، نزدیک ترین رقیبش است.
  • تا پایان سال 2022، متوسط ​​تورم در کشورهای کتاب سال 8 درصد بود، 19 برابر بیشتر از پایان سال 2020.
  • پس از 4 دهه اوراق قرضه که بازدهی مشابه سهام را ارائه می کرد، قانون ریسک و بازده در سال 2022 مجدداً خود را تأیید کرد. اوراق قرضه بدترین سال خود را در ایالات متحده، بریتانیا، سوئیس و در سراسر بازارهای توسعه یافته سپری کردند.

دیدگاهتان را بنویسید